Utánpótlás Figyelő

Baltimore Ravens az egyik nagy nyertese az idei első körös választásnak

2021. május 04. - Csaba Beres

Magyar idő szerint péntek hajnalban zajlott az NFL 2021-es játékos börzéjének első köre, a draft elemzéséhez és értékeléséhez Buday Zoltán, PFF elemző volt segítségemre.

A Super Bowl után közvetlen nagy esemény az amerikai futball világábán a játékosbörze, vagyis a draft. Az egyetemről érkező fiatal tehetségek a profi karrierét meghatározó napoknak lehetünk szemtanúi, a csapatoknak azonban nincs könnyű helyzete, hiszen hatalmas kockázattal jár a megfelelő tehetségek kiválasztása.

Buday Zoltánt kérdeztem, hogy mely szempontok alapján lehet valakiből elsőkörös választás, a munkája során milyen tényezőket vesz figyelemben.  Az első, amit feltétlen kiemelnék az a konzisztencia. Rengeteg egyetemi játékos csinált 1-2 olyan játékot, amire felkapja az ember a fejét és adott esetben meg is jegyzi a nevét, de az a legfontosabb kérdés, hogy ezt mennyire megbízhatóan tudja megismételni. Meg kell nézni az esetek milyen százalékában csinálja meg ezeket a jó játékokat, és akik a legkiegyensúlyozottabban nyújtanak, jó teljesítményt azokból lehetnek első körös választások vagy később akár All-Prok. Ha egy játékosnál pedig azt látjuk, hogy néha sikerül jó teljesítményt nyújtania és nagy játékot csinálnia, de nem mindig, akkor meg kell nézni, hogy ez miért van és volt-e valamilyen hátráltató tényező, ami megakadályozta őt abban, hogy konzisztens legyen vagy várható-e még technikai vagy fizikai fejlődés az esetében, ami arra a következő szintre emelné.

Tengerentúlon a major sportoknál maradva, több hónap akár év kell, hogy az első körben kiválasztott játékos a csapat meghatározó alapembere legyen. Az idei elsőkörös draftclass értékelésénél az első 14 játékosnak mindenképp kezdőnek kell lennie az első naptól kezdve, de igazából körülbelül az első körben kiválasztott játékosokból legalább 25 játékosnak kezdőnek kell lennie már a szezon elején. Az első kör vége felé választó jobb csapatoknál mint a New Orleans Saints vagy Tampa Bay Buccaneers lehetséges, hogy az általuk választott játékosok nem lesznek a kezdőcsapatban eleinte, mert ők inkább hosszabb távon nyújtanak segítséget a csapatnak

Az amerikai futballban az irányító a legfontosabb elem, ő köré építik a csapatot, a teljesítménye meghatározza a későbbi sikereket vagy éppenséggel kudarcokat, emiatt óriási figyelmet kapnak már az egyetemi évek alatt a fiatal játékosok. A tavalyi 1/1-es irányító Joe Burrow a gyenge támadófalnak köszönhetően súlyos sérülést szenvedett, vagy több korábbi első választott irányító nem tudott kiteljesedni a gyenge csapat teljesítmény miatt... Felvetődik az a kérdés, hogy irányítónak megéri-e első választottként elkelni a drafton? Sok mindenen múlik a dolog, talán annyira nem is a csapat összetételén, mint a csapatvezetés filozófiáján és minőségén. Amikor Baker Mayfield Clevelandbe került, akkor körülötte is a csapat kritikán aluli volt, de mivel tudatosan építkezett a csapat így pár évvel később rájátszásba jutottak és Baker Mayfieldből hős lett Clevelandben. Tehát kijelenthető, hogy 1/1-esként lehet a legtöbbet nyerni, mert ott kell a legmélyebbről felhozni egy csapatot és ez a legnagyobb kihívás. Ugyanakkor nyilván jobb egy irányítónak, ha erősebb csapatba kerül, de az NFL esélykiegyenlítő politikájának köszönhetően erre egyszerűen nincs annyira lehetőség. Én nem gondolom, hogy játékosok amiatt elutasítanák, hogy a leggyengébb csapatok draftolják őket, mert nem akarnak gyenge csapatba menni, ez a fajta kihívásoktól való megfutamodás nincs benne ezeknek a játékosoknak a mentalitásában.

Amerika a siker, pénz és csillogásról híres, a hollywoodi elemek az NFL-ben is megtalálhatóak. A korábbi évekből tapasztalható, egy-egy játékos körüli őrület, mindennap megjelenő cikkek, összevágott videók, amely magával rántja a nézőket. Azonban egy jó csapat nem hagyja magát befolyásolni ilyen vélemények által és egy jól megalapozott nagyon részletes kiértékelés alapján dönt, amit nem befolyásol egy-két nagy játék vagy egy-két újságcikk illetve elemzés. Ha mégis a hype szót párosítani kéne egy  idei kiválasztott játékosossal, akkor  Zach Wilson a New York Jets irányítója lenne a nyertes, akinek az értékelése óriásit emelkedett az elmúlt egy évben. 

A draft során, felmerülő alapkérdés, hogy mi alapján válasszon egy csapat. A legjobb elérhető játékos megszerzésére törekedjenek, vagy a hiányposztra igazoljanak. Azok a csapatok, akik többször választhatnak az első körben, releváns előnyre tehetnek szert, emiatt Baltimore Ravens az egyik nyertese az első körnek. A hiányzó puzzle darabka fogalma a Ravensnél tökéletesen megfigyelhető, hiszen olyan posztokra vittek játékosokat, amikre szükségük volt és Rashod Bateman érkezése nagy pluszt jelenthet a támadósornak, mondta végszóként Buday Zoltán.

A bejegyzés trackback címe:

https://utanpotlasfigyelo.blog.hu/api/trackback/id/tr5816521870

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása